You can enable/disable right clicking from Theme Options and customize this message too.Book Online

* Please Fill Required Fields *

Edit edituje – aneb co dělám s fotkama, když se nedíváte :)

Nezařazené / Off / 25.8.2017

Úprava fotek. Základní součást pracovního procesu snad každého fotografa. Každý k ní má trochu jiný přístup a dnes jsem se rozhodla trošku poodkrýt pokličku tomu svému. Editování fotek je totiž pro spoustu lidí ta černá krabice, do které se hodí jejich fotky a oni najednou vypadají jak supermodelky z první stránky časopisu. Když bledneme závistí nad úžasnýma fotkama od profi fotografů našich kamarádek, říkáme si „no jo, to jí teda vyfotošopoval“.. A ano, photoshop je základní součást i mé práce, ale možná trochu jinak, než si většina lidí myslí. Článek má trochu odbornější notu, ideální pro kolegy fotografy, aby se mohli inspirovat mým pracovním postupem. Ale určitě je zajímavý i pro mé budoucí i současné klienty, přece jen – konečně se dozvíte, jak vaše fotky upravuji a co s nimi dělám, abyste na nich vypadali tak dokonale.

Jak to všechno začíná?

Nalijme si čistého kafe. Špatnou fotku sebelepší photoshop nespraví. Když má osoba na fotce špatný výraz, nefunguje póza, ve které „modelka“ je, photoshop s tím nic nenadělá a fotka frčí rovnou do koše. Během focení většinou nafotím něco okolo 100 fotek. Fotku nevyfotím, dokud nejsem stoprocentně spokojená s výrazem, pózou, vlasy.. prostě dokud není všechno vyladěné, spoušť nemačkám. Ze všech fotek, které nafotíme jich ale i tak většina putuje do koše a já vybírám 20-30, které finálně zpracuju. Proč? Chci jen ty fotky, které jsou WOW. Jen ty, které bezpodmínečně miluju. Ty, u kterých mi spadne čelist, když je vidím. Takové, které si klientka chce koupit, protože je to ta nejlepší fotka, na které se kdy viděla.

RAW nebo JPEG?

Fotím zásadně do RAW. Znamená to víc práce s fotkou, ale taky víc tvůrčí svobody, víc tolerance k případným chybám v nastavení (třeba vyvážení bílé) a lepší výsledek. Úprava fotky tedy začíná v Adobe Camera Raw, kde posunu světlost (dolů), tmavost (zesvětlím), srovnám vyvážení bílé a upravím barvy tak, aby byly především tóny pleti v pořádku. V tu chvíli by fotka mohla být klidně hotová k předání. U mě teď začíná další kolo. Otevírám Photoshop a kouzlím.

Vy mě vyfotošopujete, že jo?

Ano, ale možná ne tak, jak si myslíte. Základ je ten, že nedělám nic, co na fotce už není. Nezvětšuju prsa, nezmenšuju ruce, neodebírám druhou bradu. To jsem udělala totiž už při pózování při focení  a ušetřila jsem si tím spoustu práce. Zároveň jsem si tím přidala na důvěryhodnosti, protože přece vím, co dělám a ty nejlepší fotky můžu ukázat už na displeji foťáku.

Můj první krok ve photoshopu je sladění odstínů pleti. I v obličeji se často stává, že se nám míchají dohromady různé barvy žluté, červené, růžové a zelené na jednom malém místě. Pleť pak vypadá „flekatě“ a i když to netrénované oko nevidí, jen základní sladění odstínů pleti na obličeji a těle dělá obrovské divy. V této chvíli dochází i k retuši různých drobných nedokonalostí, jako beďaru na nose z nervozity před focením. Za tímto účelem používám metodu frequency separation. Ta mi umožňuje nechat pleti její přirozenou strukturu, zatímco se odstraní drobné nedokonalosti. Základní chybou některých fotografů při retuši totiž je i to, že pleť vyretušují tak, aby byla kompletně bez pórů. Obličej pak vypadá nepřirozeně – trochu jako maska.

Tóny pleti jsem sladila a další krok je stínování – zjasňuji přirozená světla v obličeji a ztmavuji přirozené stíny. Obtáhnu základní kontury očí, obočí, tváří, rukou i vlasů. Tady si chvíli maluju a když jsem hotová, podívám se na samotnou vrstvu úprav stínování. Většinou vypadá jako bych se fotku snažila nakreslit černou a bílou tužkou. Úpravy držím na minimu a z nikoho nedělám ve photoshopu, co není.

V posledním kroku si hraju s finálními úpravami fotky – posun barev, zmatnění fotky, snížení nebo zvýšení kontrastu. Vše s tím, aby fotka působila tak, jak potřebuju. Před zahájením těchto úprav si vždy položím otázku, co chci, aby fotka vyjadřovala. Jak má působit? Podle toho volím barevné úpravy. Chci zasněnou a romantickou fotku? Změkčím barvy, uberu kontrast.. Sama ráda přidávám do stínů modrou a do světel žlutou barvu. Tento typ úpravy je často vidět v mých oblíbených filmech, je znát, kde se inspiruju 🙂

Pro srovnání mrkněte na „před a po“ jedné fotky. Je tu vidět, že ty úpravy opravdu nejsou drastické a ta krásná baba na fotce není krásná díky photoshopu. Úpravy fotek vnímám jako doplněk, který má pomoci fotku zvýraznit a dotvořit. Ne změnit osobu, která na fotce je 🙂

A jaký je váš pohled na photoshop? Bojíte se, že se na fotkách nepoznáte, nebo naopak? Preferujete přirozenost fotek rovnou z fotoaparátu? Nebo byste si nejradši nechali změnit i barvu rtěnky a měnili tričko až ve photoshopu? Každý jsme jiný a pro každého se najde fotograf, který mu nadšeně splní všechna portrétní přání!

 

Comments are closed.