You can enable/disable right clicking from Theme Options and customize this message too.Book Online

* Please Fill Required Fields *

Rodinné focení jinak

Focení s edit b. photo / Off / 1.10.2017

Příspěvek o tom, jak jsem se zamilovala do vytváření fine art rodinných portrétů. Jak je vytvářím a co znamenají pro mě a pro fotografované. A v neposlední řadě důvod, proč taky takový potřebujete.

Rodinné focení – lekce z historie

Jitku znám dlouho. Poprvé ke mně na focení přišla s rodinou před víc než pěti lety. Tou dobou jsem neměla vlastní ateliér, ani vlastní vyvinutý styl focení (na tom pracuju do dneška). Tehdy přišla s manželem a dvěma holčičkami. Nikolce bylo kolem šesti roků a měla ty nejkrásnější zrzavé vlasy, které jsem kdy viděla. Beky byly tři roky a na tříletou holčičku byla neuvěřitelně poslušná. Společně jsme nafotili hromadu fotek a já je vypálila na CD a předala.

Existuj na fotkách

Čas plynul, já se ve focení posouvala a Jitka se přihlásila do mé výzvy Existuj na fotkách. V pronajatém ateliéru v Pardubicích jsme ji nalíčili, upravily vlasy a udělaly roztomilé a hravé fotky, které si střeží ve fotoknize a jednu z nich dala zvětšenou manželovi k narozeninám. S Jitkou jsme si vždycky hodně rozuměly a vždycky se jí líbila moje práce.

Rodinný portrét jinak

Jednoho dne jsem se ale rozhodla, že chci udělat rodinný portrét, který bude jiný než ostatní. Nebude to klasické focení venku, které dělá dnes už skoro každý. Chci něco nového, něco, co nikdo jiný nemá. Něco zasněného, něžného.. Věděla jsem, že obě Jitčiny dcery jsou baletky a měla jsem jasnou představu toho, jak bych udělala rodinný portrét rodiny baletek. Oslovila jsem Jitku, popsala ji svou představu jejich rodinného portrétu a Jitka nadšeně souhlasila s mým experimentem.

Pro focení něžných baletních fotek jsem chtěla použít svoje ručně malovaná fotopozadí. Konečně se fotilo i v mém fotoateliéru v Automatických mlýnech v Pardubicích. Objednala jsem vizážistku, všem holkám jsme upravily vlasy a Jitku jsme nalíčily. Já pracovala na zhmotnění své vize a všechno zapadalo do sebe. Nic není náhoda a fotka je důkladně promyšlená. Nefotím momentky. Nečekám, co na fotce uděláte. Při focení pózuju i vaše konečky prstů a tohle rodinné focení nebylo výjimkou. Jasná vize, kterou jsem se rozhodla proměnit v realitu. Rodinný portrét, který bude ukazovat lásku, propojení, něhu.

Fine art rodinný portrét

Rodinné portréty, které jsme vytvořily mají neskutečnou hloubku. Ať už díky pózování – zavřené oči, které fotce přidávají na něžnosti. Nebo díky volbě barev a oblečení – tylové sukně, tyl ve vlasech, aby vlasy nevyrušovaly od výrazů.. Všechno do sebe zapadlo jako dílky puzzle, které jsem tak důkladně připravovala dopředu.

Když jsem fotky upravovala, byla jsem dojatá, jak všechno vyšlo. Upravila jsem je během dvou dnů. Upravovala jsem je ve dne v noci a nedokázala se na ně přestat dívat. S Jitkou a holkama jsme se potkaly po třech dnech k fotkám a byly stejně dojaté, jako já. Objednaly si dva velké zarámované fotoobrazy (rozměr 70x100cm), fotoknihu se všemi fotkami, video a hromadu fine art archivních fotek v paspartě, které holkám visí v pokojíčku.

Obrazy jsem sama rámovala, důkladně jsem vybírala rám, který se hodí jak k nim, tak i ke zdi, na které budou obrazy viset. Vytištěné jsou ještě krásnější, než digitální. Při předávání obrazů i fotek jsme se s Jitkou objímaly a měly slzy v očích. Obrovská radost a nadšení z toho, že mají nádherný rodinný portrét, který budou střežit jako poklad. Jednoho dne ho budou mít Beky a Nikolka a budou si vyprávět o tom, jak s mamkou byly na focení. Budou mít památku na svojí maminku a na svoje dětství. Takovou, kterou si nenechají vzít.

Proto fotím. Nedávám lidem další fotku do sbírky. Fotek máme dneska všichni hromadu. Další fotky nepotřebujeme. Dávám lidem památku. Něco, co si budou střežit na vždy. Protože i když lidé odcházejí a přicházejí, vytištěné fotky zůstávají jako památka na to, co jsme měli a co jsme zažili. A protože fotka dokáže vyprávět příběh líp, než tisíc slov, fotím rodinné portréty jinak. Zamýšlím se nad nimi. Plánuju je spolu s fotografovanými. Chci, aby měli to speciální místo ve vašem srdci.

Comments are closed.